دوره طراحی منابع تغذیه سوئیچینگ مقدماتی اسفند 1397

دوره سوئیچینگ مقدماتی در اسفندماه 1397 به صورت تئوری و عملی با محوریت طراحی مدار فلای بک برگزار خواهد شد. دوستانی که قصد شرکت در دوره طراحی و ساخت منابع تغذیه سوئیچینگ را دارند از طریق فرم تماس اطلاعات خود را ارسال فرمایند.

ادامه مطلب …

آشنایی با مبدل DC به DC

مبدل DC-DC یک مدار الکترونیکی یا وسیله الکترومکانیکی است که یک جریان مستقیم (DC) از یک منبع با یک سطح ولتاژ به سطح دیگر تبدیل می‎کند. این مبدل درواقع یک نوع مبدل الکترونیک قدرت است. رنج توان از بسیار کم (باتری‎های کوچک) تا توان‎های بسیار بالا (انتقال توان ولتاژ بالا) متغیر است.

ادامه مطلب …

تفاوت بین فیوزهای شیشه‎ای و سرامیکی

فیوز با سوختن خود، دستگاه‎های الکترونیکی را در برابر اضافه‌بار یا اتصال کوتاه محافظت می‎کند. فیوزهای زیادی در اشکال، ابعاد و از جنس مواد مختلف وجود دارند. شیشه و سرامیک، دو ماده‎ی رایج در ساخت فیوزها هستند.

ادامه مطلب …

بررسی کامل پاوربانک (قسمت دوم)

در قسمت اول پاوربانک نگاهی انداختیم بر اصول اولیه پاوربانک‎ها، بلوک دیاگرام کلی را توصیف کردیم و ویژگی‎های مهم و مشترک بین پاوربانک‎ها را بیان کردیم. در این قسمت به صورت ریز بینانه‎تر و با استفاده از یک سیستم مدرن به بررسی عملکرد یک پاوربانک می‎پردازیم.

ادامه مطلب …

بررسی کامل پاوربانک (شارژر همراه) – قسمت اول

گوشی‎های تلفن همراه با وجود همه‎ی ویژگی‎ها و توانمندی‎های خود، روز به روز برای دریافت انرژی گرسنه‎تر می‎شوند و سه سوته یک باتری را خالی از شارژ می‎کنند. این یک مشکل مشترک بین همه کاربران گوشی‎های تلفن همراه است. تولیدکنندگان سعی بر این دارند که سایز باتری‎ها را افزایش دهند تا بازه‎های زمانی عملکرد آن‎ها را افزایش دهند ولی در این مورد با محدودیت سایز و وزن روبرو هستند. موقعیتی را در نظر بگیرید که در میان مسیر هستید و باتری گوشی شما شارژ تمام می‎کند در حالیکه به اپلیکیشن مسیریابی آن نیاز دارید! در این موقعیت تنها چیزی که نیاز دارید، یک منبع برای شارژ باتری است.

ادامه مطلب …

سخنی با داوطلبان کنکور کارشناسی ارشد برق

سلام

من به عنوان یک داوطلب کنکور کارشناسی ارشد برق در گرایش الکترونیک قدرت تصمیم گرفتم تجربیات خود در این مسیر را در این پست در اختیار دوستانی قرار دهم که قرار است جهت کسب درجات علمی بالاتر پس از لیسانس مجددا راهی دانشگاه شوند.

من در کنکور سال 96 موفق به کسب رتبه 357 در گرایش سیستم قدرت و رتبه 415 در گرایش الکترونیک قدرت شدم. اشتباهات زیادی کردم که باعث شدند این رتبه در بدترین حالت ممکن کسب شود.

ادامه مطلب …

مبدل سوئیچینگ بوست (Boost)

مبدل سوئیچینگ بوست مبدلی است که سطح ولتاژ ورودی به خروجی را افزایش داده در حالیکه سطح جریان را کاهش می‎دهد. مبدل بوست، کلاسی از منابع تغذیه سوئیچینگ به حساب می‎آید و به طور معمول شامل دو نیمه‎هادی (یک دیود و یک ترانزیستور) و حداقل یک المان دخیره کننده می‎شود (سلف یا خازن یا ترکیبی از هردو). جهت کاهش ریپل ولتاژ فیلترهایی از جنس خازن (گاهی ترکیب با سلف) به خروجی و ورودی این مبدل‎های سوئیچینگ اضافه می‎گردد.

ادامه مطلب …

مبدل سوئیچینگ باک (Buck)

یک مبدل باک یا کاهنده در واقع یک مبدل قدرت DC به DC است که سطح ولتاژ ورودی به خروجی را کاهش می‎دهد (درحالی که سطح جریان را افزایش می‎دهد). این مبدل، کلاسی از منابع تغذیه سوئیچینگ (SMPS) به حساب می‎آید و به طور معمول شامل دو نیمه‎هادی (یک دیود و یک ترانزیستور) و حداقل یک المان دخیره کننده می‎شود (سلف یا خازن یا ترکیبی از هردو). جهت کاهش ریپل ولتاژ فیلترهایی از جنس خازن (گاهی ترکیب با سلف) به خروجی و ورودی این مبدل‎های سوئیچینگ اضافه می‎گردد.

ادامه مطلب …

معرفی منابع تغذیه سوئیچینگ

همانطور که قبلا نیز ذکر شد، یک منبع تغذیه سوئیچینگ یا switched mode power supply یا SMPS یک منبع تغذیه الکترونیکی است که با استفاده از رگولاتور سوئیچینگ توان الکتریکی را با بازده بالا تبدیل می‎کند. منابع تغذیه سوئیچینگ مانند دیگر منابع تغذیه، در حالیکه مشخصه ولتاژ و جریان را تغییر می‎دهند، توان را از یک منبع DC یا AC دریافت می‎کنند و به بار DC همچون کامپیوتر تحویل می‎دهند. برخلاف منابع تغذیه خطی، ترانزیستور(های) منابع تغذیه سوئیچینگ یا در حالت قطع کامل یا در حالت وصل کامل هستند و فقط در بازه‎های بسیار کوتاه دارای تلفات می‎باشند که از هدر رفتن انرژی تا حدود بسیاری جلوگیری می‎کنند. به طور “ایده‎آل” یک منبع تغذیه سوئیچینگ هیچ انرژی‎ای را تلف نمی‎کند.

رگولاسیون ولتاژ از طریق تغییر بازه‎ی روشن یا خاموش بودن ترانزیستور محقق می‎شود. بر خلاف آنچه که در SMPS ها وجود دارد، در منابع تغذیه خطی رگولاسیون ولتاژ از طریق اتلاف مداوم توان در ترانزیستور(ها) صورت می‎گیرد. مزیت بسیار مهم منابع تغذیه سوئیچینگ، بازده بالای تبدیل توان است.

رگولاتورهای سوئیچینگ وقتی با منابع تغذیه خطی جایگزین می‎شوند که کاربر به بازده بالاتر، وزن و سایز کوچک‎تر نیاز دارد. البته این منابع تغذیه دارای پیچیدگی بیشتری هستند، می‎توانند مشکلات نویز به همراه داشته باشند و طراحی‎های ساده می‎توانند مشکلات ضریب توان پایین داشته باشند.

ادامه مطلب …

دانلود فایل‌های دوره تعمیر و عیب یابی منابع تغذیه سوئیچینگ

جهت سهولت در دانلود، محتوای این دوره در 4 فایل تقسیم شده است که دانشجویان میتوانند در ادامه آن‌ها را دانلود نمایند.

ادامه مطلب …